دوستان بزرگوارم این مطلب در واقع پاسخ به سوالات یكی از همراهان بزرگوار نشریه حق سپید میباشد ترجیح دادم علاوه بر ایشان برای مطالعه سایر دوستان در وب نیز قرارشان داده تا شاید راهنمایی باشد برای سایر عزیزان همراه .

سوالات آقا /خانم باقری و پاسخ های سردبیر لطفا برای مشاهده متن كامل به بخش ادامه مطلب مراجعه بفرمایید.

سلام 
خسته نباشید دوست عزیز
من این هفته مصاحبه ی قضاوت دارم میشه به طور دقیق راهنماییم بکنید
مثلا چند سوال می پرسند به چه شکل هست هر درسی چند سوال؟ توضیح است یا تفسیر ؟
به نظرم این امر به نوع استاد مصاحبه گر  بستگی دارد ولی شاید هم به دستوراتی كه به ایشان داده شده برگردد  ومن بی خبر می باشم.ولی به نظرم تعداد سوالاتی كه در بخش جزایی پرسیده میشد بیشتر بود.
*در اتاق اول از من سوالات بخش حقوقی پرسش شد  كه عبارتند از :
در آیین دادرسی مدنی پرسیدند اعتراض طاری چیست ؟ لطفا كامل توضیح دهید ؟ شرایطش را بیان نمایید ؟ از طرف هر دو طرف دعوا باید اقامه شود یا خیر ؟ و همینطور سوال را ادامه می دادند....متاسفانه سوال دوم استاد را حضور ذهن ندارم ولی تصور می كنم تفاوت این دعوا با دعاوی ورود و جلب را نیز خواستند و نیز در مورد دادگاه صالح برای اقامه دعوا و نیز دادگاه رسیدگی كننده نیز پرسیدند و در مورد اینكه آیا این دو دادگاه می توانند یكی باشند یا خیر نیز سوال مطرح نمودند ؟

در باب مدنی پرسیدند كه لطفا خیار شركت را توضیح دهید و تفاوتش را با خیار تبعض صفقه بفرمایید و نیز گفتند آیا چنین خیاری در قانون آورده شده ؟ كجا این خیار را آورده اند ؟ همچنین در مورد حق شفعه پرسش شد كه تعریفش چیست و نیز اینكه آیا تجزیه پذیر است ؟ هم از نظر وراث و هم موارد دیگر ؟ خلاصه اینكه یك مبحث را تا آخر ادامه میدادند ( در ضمن یادتان باشد پاسخهای اعلامی شما را نیز استاد مربوطه یادداشت می فرمایند)

در باب تجارت از موارد انحلال شركت تضامنی پرسیدند و گفتند 4 مورد را بگویید تا بنویسم و در برخی هاشان مثل ورشكستگی شریك یا ادامه كار با وراث و مهلت ها پرسش نمودند و بعد در باب ورشكستگی به تقلب پرسیده و گفتند موارد را بنامید تا بنویسم و بعد از آن هم در این باب نیز توضیح خواسته و پرسشها را ادامه دادند.

در اتاق دوم سوالات متون فقه و اصول پرسیدند به این شرح :
ابتدا جلد اول از كتاب لمعه را گشوده و چند خطی در باب موارد فسخ نكاح بود و در باب نظر مشهور و اینكه باید می توانستید توضیح بدهید كه چرا مشهور این عقیده را دارند و عقیده شان به كجا برمیگردد و علتش چیست و یكی از واژگان را كه به خاطر ندارم نقشش در جمله را پرسیدند و دو ضمیر "ه" را پرسیدند به كجا برمیگردد
بعد كتاب دیگر را گشوده و در باب غصب متن را دادند تا قرائت نمایم و مثل مورد بالا ترجمه نموده و توضیح دهم و پرسش مفهومی نمودند و در آخر هم كتاب سوم را گشوده بخشی راجع به اخذ به شفعه و اینكه با وجود خیار باز هم حق ایجاد میشود و نظر مشهور یا اقلیت ( دقیق به خاطرم نیست ) پرسشهایی به طریق بالا انجام دادند.
كلا سوالات به صورت روخوانی صحیح متن ابتدائا و بعد ترجمه و توضیح صحیح و دست آخر پاسخ به سوالات راجع به متن بودند ( یكی از مصاحبه گران فقه از دوستان میخواستند كه هرچه میگویند در باب ترجمه را خود بنویسند)
در باب اصول هم در مورد اصل استصحاب و اینكه شرایط متعلق شك لاحق و شك سابق چیست پرسش نموده و در مورد اصاله الظهور پرسیدند و مثال خواستند  متاسفانه جزئیات را به خاطر ندارم.

در اتاق سوم سوالات بخش جزایی پرسش شد به این ترتیب :
سوالات استاد در باب آیین دادرسی كیفری : سوالاتی پرسیدند مثل اینكه اختیارات ضابط در جرم مشهور چیست یا تفاوتهای جرم مستمر و به عادت چه می باشد و مثالشان چیست و اینكه به جرائم اطفال بالغ در كدام دادگاه رسیدگی میشود پرسش نمودند و در همه موارد می خواستند كه بگویم این امر را به استناد رای وحدت رویه می گویم یا متن قانون .( جالب است كه جواب همه موارد رای وحدت رویه بود چون من در مورد آخر شك كردم و می ترسیدم بگویم رای وحدت رویه چون در شك بودم و با خود میاندیشیدم مگر میشود همه را از رای وحدت رویه بپرسند ....توصیه میكنم همه را به رای وحدت رویه استناد كنید چون مابقی دوستان نیز همین نظر را داشتند البته اگر مصاحبه گرتان با من مشترك بود .....این را بیان نمودم تا یادتان باشد برخی فقط تفكرشان روی آرا و رویه قضایی است )
در ضمن تا یادم می باشد این را عرض كنم كه این استاد از وكلایی كه برای آزمون آمده بودند كیس میپرسیدند( البته در باب جزای عمومی و اختصاصی )
در مورد سوالات جزایی متاسفانه گویی از صفحه ذهنم غالب سوالات پاك شده اند و هرچه میكنم به خاطر نمی آورم بعضیهاشان را اما آنهایی كه به خاطر دارم عبارتند از: یادم است كه برخی جرائم را نامیدند و گفتند كه به كدام گروه از جرائم تعلق دارد ( علیه اموال یا اشخاص و نیز علیه امنیت جسمانی یا حیثیت و ...) ....فكر میكنم در باب قصاص و اولیا دم نیز پرسش شد و همینطور در مورد دیه شكستگی استخوان در یك دست و مقدار آن و نیز در این مورد كه آیا اولیا كبیر میتوانند به جای اولیا صغیر تصمیم بگیرند و قصاص نمایند پرسیدند و استنادش را پرسیدند كه باز هم همان رای وحدت رویه بود. 
تعداد سوالات این دو بخش زیاد بود( به نحوی كه فقط در دل میگفتم ای كاش هرچه زودتر این بخش تمام بشود) و به همین دلیل تعداد زیاد سوالات همه را حضور ذهن ندارم متاسفانه.

چند نفر حضور داشتند شرکت کننده؟
حدودا 15 تا خانم بودند و تعدادی آقا كه متاسفانه نتوانستم ایشان را به علت تفاوت مكان حضور مصاحبه شوندگان خانم و آقا بشمارم ولی به احتمال زیاد برابر بودند.

ملاک اونجا چی بود توانایی قدرت بیان یا اگاهی؟
به نظرم هر دو مخصوصا فن بیانتون و رعایت ادب و همینطور استدلال در بیان پاسخ بسیار مهم بود ( البته این نظر شخص من بود با توجه به تجربه شخصی ام در آنجا).

اگه در ساعت اعلام شده نرسیم بریم امکان مصاحبه را میدن؟
اگر منظور تاخیر در حدود نیم ساعت یا یك ساعت باشد فكر نمیكنم ایرادی داشته باشد چون این تاخیر صرفا به نفع شركت كنندگان دیگر بوده و كار ایشان زودتر پیش خواهد رفت.اما در مورد تاخیر بیش از آن متاسفانه اطلاعی ندارم بهتر است تماس گرفته و هماهنگ كرده و اطلاع دهید.

 ورود و خروج برای مصاحبه نزد اساتید بر چه اساسی است ؟
هیچ ، تصور میكنم من از آخرین نفرات یا به عبارت بهتر آخرین نفری بودم كه رجوع كردم چون وقتی كه رسیدم همه دوستان حداقل در یكی از اتاقها و نزد یكی از اساتید به سوالات پاسخ گفته بودند . ولی دست آخر زیاد تفاوتی نداشت چون مثلا خانمی كه ابتدای همه ( البته بنا بر اظهار خودشان ) آمده بودند مصاحبه شان فقط و فقط نیم ساعت زودتر از من به پایان رسید .تصور میكنم به صورت رندومی صدایتان خواهند كرد و ترتیب خاصی دركار نیست مگر اینكه من بی اطلاع باشم.
خروج از نزد استاد نیز بستگی به میل  استاد و به پایان رسیدن سوالات ایشان دارد.

مدارک مورد نیاز چی ؟
راستش من مدركی نبرده بودم الا مدارك شناسایی و كپی شان كه آن را نیز نخواستند و فقط گفتند مدرك تحصیلی ات را می خواهیم تا صدق مدعایت در باب معدل و مدرك لیسانس را ثابت كند و حال كه نیاورده ای باید تعهدنامه ای بنویسی كه در صورت كذب بودن محتویات این پرونده مصاحبه ات نادیده انگاشته شده و ترتیب اثر داده نشود.

اگه اصول یا چیز دیگری نخونده باشی چی ؟
هیچ ، حداقل به سوالات استاد فكر كرده اگر به خاطر آوردید كه خداراشكر اگر نه بگویید فراموش كرده اید یا حضور ذهن ندارید. به نظرم اشتباه دوستانی را تكرار نفرمایید كه مخصوصا نزد استاد فقه ندیده و نشنیده و نخوانده میگفتند ما نمی دانیم و ایشان نمره صفر به آنها دادند.حداقل جسارت شنیدن را به خود بدهید قاضی باید شجاع باشد حتی برای اعتراف بر ندانستن و ندانسته هایش.

منظور از کلیات چی هست بیشتر خود قوانین یا تفسیرشون؟
تصور میكنم به این پرسش در ذیل سوال ابتداییتان پاسخ گفته باشم. به نظرم هردو

ممنون خیلی استرس دارم
اصلا استرس به خود راه ندهید و همه چیز را به دست خداوند بسپارید. كافیست استاد مربوطه را دوست و استاد خود قلمداد نمایید در این صورت نه استرسی نه هراسی و نه هیچ چیز دیگری از نشانه های هراس باقی نمی ماند. توكلتان برخداوند باشد هرچه پیش آید خیر است انشا....

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 24 آبان 1391    | توسط: مریم خلیفه پور    | طبقه بندی: اخبار و آزمونهای حقوقی، دفترچه خاطرات،     | نظرات()